TASARIM PAFTASI HAZIRLAMAK

Güncelleme tarihi: 21 Kas 2019


'' Sunum, mimari veya tasarımın bulunduğu her noktada önemli bir role sahiptir. Mimari ve iç mimari alanlarda tasarım paftalarıyla sunum yapmak en çok tercih edilen yöntemlerdendir. ''
Paftalar tasarımınızın nasıl bir kavram noktasından başladığını, çevresel etmenlerle ilişkisini (iklim,yol güzergahları, rüzgar yönü, güneş ışığını alma konumu vs..), tasarımızın plan şeması, kesit ve görünüşleri, eskiz çalışmaları, perspektiflerinizin bulunduğu kısaca projenizi en iyi şekilde anlatması beklenen sunum kağıtlarıdır. Paftalarımızda etkili bir tasarım yapabilmek için dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar vardır.Boyut ve Yerleşim

Eğer pafta boyutu ve sayısında sınırlama yoksa projenin en iyi ifade edilebileceği boyut seçilmelidir. Aynı zamanda paftaların yatay-dikey kullanımına ve tek - çoklu pafta kullanımına karar verilmelidir.


Düzen ve Yerleşim

Pafta boyut ve sayısına karar verildikten sonra pafta düzeninin planlaması yapılmalıdır. Her bir çizim için gerekli alan ve her birinin etrafında bırakılmak istenen alan tahmini bir şekilde çizilerek bir düzen oluşturulabilir. Gridler kullanılarak yerleşim alternatifleri oluşturulabilir.

Sıralama

Paftada ana fikrin tek bir bakışta anlaşılacak kadar net bir şekilde gösterilmesi önemlidir. Kavramınız form tabanlıysa, kavramı plandan önce göstermeniz, ardından formun işlevsel olarak nasıl çalıştığını ortaya çıkarmak için plana geçmeniz gerekebilir. Kavramınız planın kendisinde ise, o zaman doğrudan plana geçebilirsiniz.
Arkaplan

Paftalarda çizimleriniz incelenirken dikkat dağıtan herhangi bir şeyi ortadan kaldırabilen bir arkaplan kullanılmalıdır. Bazen projenin kendisinin soluk görünümlerini arka plan olarak kullanıyorlar ancak bu projenin anlaşılmasını zorlaştırabilir. Beyaz arka planlar, projenizin gerçek renklerini gösterdikleri için en iyisidir.
Renkler

Projelerinizi oluşturabileceğiniz ve projenizi en iyi şekilde gösterebildiğiniz birçok yol vardır. Bunlardan en önemlisi renk kullanımıdır. Elle hazırlanan bir sunum, çizim kalemleri ve mürekkep aracılığıyla yapılabilir ve renkli öğeler, suluboya, marker veya pastel kullanılarak renklendirilebilir. Dijital sunumlar için, aynı etkiyi kolay bir şekilde Adobe Photoshop kullanarak da yapabilirsiniz. Renk kullanımında renklerin dozunda kullanılmasına dikkat edilmelidir.


Farklı renklendirme yöntemleriyle oluşturulabilecek sunum alternatifleri vardır.


-Gölge ve gölgenin yanı sıra yalnızca çeşitli kalınlıklarda çizgileri gösteren Siyah Beyaz veya Gri tonlamalı sunumlar

-Kontrast oluşturmak için tek rengin ön planda olduğu sunumlar

-Projenin ahşap,metal,cam vb. malzemelerini ön plana çıkaran soft tonların kullanıldığı sunumlar

Görsel Hiyerarşi

Pafta boyutu ve renk seçiminden sonra gelen en önemli seçeneklerden biri de görsek hiyerarşiyi iyi ayarlamaktır. Örneğin,projenizde ana fikir kesitinizde ise, planlarınızı siyah beyaz,kesitinizi ise tam tersi olarak renklendirilmiş bir şekilde geniş bir ölçekte sunabilirsiniz. Bu vurgulama projenizin ana fikrinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

İçerik ve Yazı Tipi

Sunumdaki metinler mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Kısa bir konsept açıklaması yeterli olacaktır. Metin yerine diagram, eskiz ve perspektifler kullanılabilir. Başlık ve metin için uygun yazı tipi kullanılmalı ve tercihen proje başına birden fazla yazı tipi kullanılmamalıdır. Century Gothic ve Helvetica gibi Sans Serif yazı tipleri, mimari sunumlar için tercih edilebilir.


Örnek Paftalar


31.962 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör