© 2023 by Design for Life.

Proudly created with Wix.com

  • Grey Instagram Icon

SUNTA - YONGA LEVHA

''Sunta veya Yonga Levha, odun talaşının belli kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak, preslenmesi sonucu elde edilen levhadır. Sunta oluşturmak için kullanılan artıklar, testere tozu veya odun talaşı gibi bir testere fabrikasında toplanan herhangi bir ahşap yan ürünü olabilir. Nihai ürünün suya dayanıklı hale getirilmesi için, balmumu, boyalar, ıslatıcı maddeler ve salıcı maddeler dahil yanmaz ve / veya böcek geçirmez kimyasallar kullanılır. Kontrplaktan farklı kılan nokta yonga levha yapımında kullanılan ahşabın granülleşmiş yapısıdır. ''
Avantajları ve Dezavantajları


Avantajları:

  • Düşük maliyetlidir çünkü suntalar kontrplak veya masif ahşap kadar dayanıklı değildir.

  • İstenen boyutlarda imal edilir ve seri üretilebilir.

  • Yonga levhalar ağırlık bakımından çok hafiftir ve bu nedenle bu levhalardan yapılan mobilyaların taşınması ve dolaşması nispeten kolaydır.

Dezavantajları:

  • Sunta mobilyalar kontrplak gibi diğer ahşap türlerine göre oldukça zayıftır. Daha az yoğundur ve kullanım sırasında kolayca hasar görebilir.

  • Mukavemeti düşük olmasının yanı sıra, yonga levhaları da nem ve nem nedeniyle zarar görmeye eğilimlidir. Bu, bu panolardan yapılan mobilyaların çok uzun sürmeyeceği anlamına gelir.

  • Mukavemeti düşük olduğu için, yonga levhalar ağır yükleri destekleyememektedir.

  • Yonga levhalarda kullanılan yapıştırıcı plastik bir reçine (fenolik reçine) olduğu için masif ahşap mobilyalar kadar çevre dostu değildir.

Sunta - Yonga Levha Çeşitleri

Piyasada bulunan farklı tipte yonga levha çeşitleri şunlardır:


Melamin Kaplamalı Yonga Levha - Suntalam:

Düz sunta levhanın üst yüzeyine ısı ve basınç altında bir melamin parçacıklı dekor kağıdı tutturulur. Ayrıca, melamin reçinesi, balmumu emülsiyonu ile birlikte, yonga levhayı bağlamak ve suya dayanıklı hale getirmek için kullanılır. Melamin parçacıklı levhalar çizilmelere karşı dayanıklıdır. İç mekanda dekoratif bir görünüm vermek için çeşitli renklerde ve dokularda kullanılırlar. Duvar kaplamaları, modüler mutfak, gardıroplar ve ofis mobilyaları gibi çeşitli uygulama alanları vardır.Laminat Kaplamalı Yonga Levha:

Laminat kaplamalı yonga levha, düz yonga levha yüzeyine ince bir laminat tabakası tutturularak üretilir. Laminasyon, suntaların dayanıklılığını arttırır. Laminat sunta, sonraki cilalama ve boyamayı engellediğinden dolap, raf, mutfak, panjurlar için kullanılır.

Çimentolu Yonga Levha: Adından da anlaşılacağı gibi, bu levhada yapıştırıcı olarak çimento kullanılır. Çimento ile yapıştırılmış yonga levha çimento (% 60), odun talaşı (% 20) ve su (% 20) kullanılarak üretilir. Çimento içeriği nedeniyle bu levhalar neme, yangına ve termite dayanıklıdır. Çimentolu sunta levha, nem varlığında yüksek genleşme ve büzülme özelliklerine sahiptir. Genellikle yangına dayanıklı mobilyalar, asma tavan, iç ve dış duvarlar, beton zeminler ve duvarlarları kaplamak için kullanılır.
Üç katlı yonga levha:

Üretilen ahşap yongalar (katı huş, kayın, kızılağaç, çam vb. işlemden geçirilmiş ince tabakalar) levhanın dış tarafına yerleştirilir, orta kısmı daha kalın, daha ucuz kaplamadan oluşur. Üretilen talaşlar levhaya daha fazla güç ve görünüm kazandırır.
Neme dayanıklı (MR) yonga levha:

Su itici özellikler sağlamak için bir balmumu emülsiyonu ile birlikte bir melamin-üre formaldehit reçinesi kullanılır. Islak zeminlerde rahatlıkla kullanılır.

Yonga Levha Kullanım AlanlarıÇizilmelere karşı düşük dirençli olduğundan parke zeminlerin kaplaması olarak yaygın olarak kullanılır.Ahşap döşemeler veya halılar için bir taban olarak kullanılır. Bu amaçla, yonga levhalara su geçirmez veya termite dayanıklı hale getirmek için özel kimyasallar ve reçineler uygulanır.

Sunta levhalar uygun maliyetli seçenekler sundukları için ve ısı yalıtımı özelliklerine sahip olduklarından duvar panellerinde yaygın olarak kullanılır.


Lamine sunta ve çimento sunta levhaları asma tavanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Oditoryumlar, bilgisayar merkezleri, sinema salonları ve tiyatrolarda termo-akustik yalıtım özellikleri nedeniyle asma tavan ve panellerde kullanılır.Ahşap kaplama sunta levha, dayanıklı olduklarından ve nemli ortamlarda düz yonga levhaya kıyasla daha iyi performans gösterdiklerinden mutfak alanlarında ve banyolarda depolama üniteleri şeklinde kullanılırlar.Sunta levhalar, gardıroplar, depolama birimleri, ayakkabı rafları, bilgisayar masaları, kitap rafları, televizyon dolapları vb. yapımında kullanılır. Ticari ölçekte de televizyonda, hoparlör kutularında, dikiş makinelerinin üst kısımlarında, ekran panolarında, otomobil parçalarında ve mobilyalı yüzeyler gerektiren diğer ürünlerde kullanılır.

49 görüntüleme