SERAMİK KARO KAPLAMA

Güncelleme tarihi: 19 Kas 2019

''Seramik karo; kil, kaolin, feldspat, mermer, kuvars gibi inorganik hammaddelerin öğütülüp, belirli oranlarda karıştırılıp plak halinde şekillendirildikten sonra sırlı veya sırsız, desenli veya desensiz olarak bir kez veya birden fazla kez pişirilerek sertleştirilmesi ile elde edilen zemin ve duvar kaplamalarında kullanılan malzemedir. Seramik karo yüzyıllardır kullanılmaktadır ve tüketicilere renk, doku, desen ve genel güzellikte çoğu diğer zemin kaplama malzemelerinden daha fazla seçenek sunmaktadır. Yeni üretim teknikleriyle günümüz seramik karo tasarımları doğal mermerlerden, travertenlerden, kayraklardan ve diğer taş ürünlerinden neredeyse ayırt edilemez. Sırlı seramik ve porselen karolar iç ve dış mekanlar için mükemmel seçeneklerdir. ''Seramik Karo Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Seramik karo seçiminde dikkat edilmesi gerekenler; İlk nokta doğru yerde doğru türde seramik karo kullanmaktır. Duvar karoları iç mekânlarda duvarlarda kullanılmalı, bu tür karolar zemin döşemelerinde ve dış cephe duvar yüzeylerinde kesinlikle uygulanmamalıdır. Zemin karolarında ise kullanım alanının özelliklerine göre aşınma ve kayma dayanımları dikkate alınarak seçim yapılması gerekmektedir. Aşınma ve kayma dayanımı sınıflandırmaları bize seramiğin kullanılacağı alan hakkında fikir verir. Dış çevre şartlarına dayanıklı olarak üretilen seramik karoların yüksek sıcaklıkta pişirilmiş ve bunun sonucunda az gözenekli olması gerekir.


Seramik karo uygulanma kısmında dikkat edilmesi gerekenler; Seramik kaplama malzemesi, düşey veya eğik yüzeylere harç vb. yapıştırıcı malzeme ile tespit edilen bir bitirici malzemedir. Niteliği kullanılacağı yere göre değişir. Seramik malzeme ile kaplanacak duvar, döşeme vb.yüzeyler rijit yüzeyler olması gerekir. Elastik ve hareketli yüzeyler rijit kaplama malzemesinin kaplanması için uygun yüzeyler değildirler. Bu nedenle kaplanacak yüzeylerin beton, taş, tuğla, harç vb. gibi kargir malzeme niteliğinde olması gerekir.

Temizlik ve bakım kısmında dikkat edilmesi gerekenler; kullanım esnasında seramik kaplamaya zarar verebilecek asitlerden, darbe ve etkilerden korunmalıdır. Ömrünün uzun olması için temizliğe dikkat edilmelidir. Lekeler ve kirler sabun suyu ve yumuşak bir bez kullanılarak kolayca temizlenebilir. Vakumlama, ıslak ve kuru paspaslama ve yıkama yapılabilir. Seramik karoları düzenli aralıklarla süpürmek veya temizlemek suretiyle temizlemek kirleri uzak tutar ve parlak bırakır. Derz aralarında bozulmalar olması durumunda, özel bir makine ile zımparalanır. 

Seramik Karo Kullanımının Faydaları


Seramik sonsuz seçenek sunar. Her türlü ortam, yapı ve dokuya uyumludur Göz alıcı ve pastel her tür renk ve tonu üretilebilir.  Şekil ve boyut zenginliği dekorasyonda yaratıcılığı artırır.

Çizilmeye ve neme karşı dayanıklıdır. Bu yüzden rahatça banyo ve mutfak gibi ıslak zeminlerde tercih edilebilir.

Dirençlidir. Seramik karo zeminler yangına, çürümeye, haşere, koku ve solmaya karşı dayanıklıdır.


Kolay temizlenir. Süpürme ve yıkama! Bundan daha kolay ve daha temiz olamaz. (İsterseniz, seramik döşemelerinizi vakumlayabilirsiniz.) Seramik karo, dökülmelerden kolayca silinebilen ve dezenfekte edilebilen mükemmel mutfak zeminleri oluşturur.

Düşük maliyetlidir. Seramik karolar uygun maliyetlidir.


Kolay onarılabilir. Döşemeyi kendiniz değiştirmeyi deneyebilir veya bir döşeme yüklenicisi veya tamircisi bulup bu işlemi sizin için yapabilirsiniz.

Sağlıklıdır. Kir, leke ve pas tutmaz .Toz kaldırmaz, nem yaymaz .Bebek ve çocuk sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yaratmaz.

Antistatiktir. Diğer birçok kaplamadan farklı olarak, üstlerinde yürürken veya sürtünme sonucu elektriksel olarak yüklenmezler. Hijyen avantajlarından ayrı olarak, anti-statik özellik, elektriksel olarak iletken fayansların ameliyathanelerde kullanılmasının bir nedenidir.

Çevre dostudur. Birçok seramik karo geri dönüşümlü ve / veya geri dönüşümlü içerikten yapılır . Seramik karo, yaz aylarında evinizi daha serin tutarak enerji kullanımınızı (ve faturalarınızı) azaltmanıza da yardımcı olabilir.

Evinizin değerini artırır. Seramik döşenmiş evler, satış sırasında değerini artırabilir.

Seramik Karo Kullanım Alanları


 • Konutlar; Banyolar  ve Mutfaklar

 • Ofisler

 • İş Ve Alışveriş Merkezleri

 • Lokanta, Kafeterya Ve Süpermarketler

 • Laboratuarlar 

 • Yüzme Havuzları 

 • Gıda Fabrikaları 

 • Hastaneler,  İlaç Fabrikaları

 • Arıtma Tesisleri , Mandıralar

 • Hayvan Barınakları,  Mezbahalar 

 • Terminaller   

 • Banka, Mağaza Gibi Hizmet İşletmeleri
Seramik Karo Çeşitleri


Kullanım yerleri ve dayanıklılıklarına göre 3 tür seramik karo bulunmaktadır. 


Yer Karosu: Bünyenin gözeneklilik oranını belirten su emme oranı %0,5-%3 arasındadır. Her zaman sırlı üretilir. İç mekan yer ve duvar kullanımına uygundur. 1100-1150 °C arasında fırınlanır. Yük taşıma kapasiteleri yüksektir. Kırılma dayanımı, kalınlığı 7,5 mm’nin üzerindeki karolarda 1100 N’nin üzerindedir. Kaplama maddesi duvar karolarına göre daha serttir. Bu sebepten dolayı duvar karolarına göre daha sert ve daha dayanıklı, aynı zamanda su emme kapasitesi daha düşüktür. İstenildiği takdirde duvarlarda da kullanılabilir. Duvar karosuna göre daha ağır olan yer karosu, darbelere karşı çok dayanıklı ve yük taşıma kapasiteleri daha yüksektir. Seramik zemin kaplamalarının aşınmanın yanı sıra, yürüme emniyeti yönünden kaygan yüzeyli olmamaları gerekmektedir. Bu nedenle ikinci bir pişirme işlemi ile sırlanmış olan seramik malzeme zemin kaplaması olarak kullanılmaz.

Duvar karosu: Bünyenin gözeneklilik oranınını belirten su emme oranı 10% - 20% arasındadır. Her zaman sırlı üretilir. Sadece iç mekan duvarlarda kullanıma uygundur. 1050-1100 °C arasında fırınlanır. Kırılma dayanımları porselen ve yer karosuna göre düşüktür. Kalınlığı 7,5 mm’nin üstünde olan duvar karolarında kırılma dayanımı 600 N’nin üzerindedir. Dona karşı dayanıklı değildir. Yerde kesinlikle kullanılmaz. Monoporoza ve çift pişirim olarak iki guruba ayrılır, ancak her iki yöntemle de üretilen duvar karolarının teknik özellikleri aynıdır.


Porselen karolar: Genellikle seramik karo kategorisine girer ve mevcut en sert ve en yoğun fayanslardır. Bünyenin gözeneklilik oranını bildiren su emme oranı %0,5’ten düşüktür. Sırlı ya da sırsız üretilebilir. 1150-1200 °C arasında fırınlanır. Duvar ve yer karosuna göre daha dayanıklıdır. Kalınlığı 7,5 mm’nin üzerindeki porselen karoların kırılma dayanımı 1300 N’nin üzerindedir. Endüstriyel ortamlar gibi hem aşınmazlık ve asit-alkali dayanımı hem de yüksek yük dayanımı gerektiren zeminler için idealdir. Apartman girişi, koridor ve merdivenler gibi iç mekanlar ve teras, balkon ve havuz çevresi gibi dış mekanlar için en uygun döşeme malzemesidir. Porselen karo gözeneksizdir, çizilmeye ve aşırı sıcaklıklara karşı dayanıklıdır.


Kaynakça:

https://www.yedigun.com/seramik-karo-uygulamalari

http://kahramanyapi.com.tr/faydali-bilgiler/seramik-karo-turleri/5

https://www.networx.com/article/ceramic-tile-benefits

http://www.apricottiles.com/blogs/types-of-ceramic-tiles/

http://www.cigdemyapi.com.tr/FileUpload/bs121883/File/seramikhakkinda%5B1%5D.pdf

http://cevherhazirlama.com/belgeler/seramik-malzemeler.pdf

https://www.vitra.com.tr/sikca-sorulan-sorular/

https://www.floortrends.ca/tilestyles


899 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MASİF AHŞAP