PARKE

Güncelleme tarihi: 19 Kas 2019

'' Parke doğal ahşap veya doğal ahşap görünümlü zemin kaplama malzemesidir. Doğal ahşapların zemine döşenmesi ile başlayan parke zemin kaplama zamanla yöntem ve teknoloji ile değişerek gelişmiştir. Doğal görünümü ve sıcak dokusu sebebi ile tercih edilen  parke; tamamen doğal ahşap olan masif parke, bir kaç özellikli ahşap katmanı üzerine ince bir doğal ahşap katmanı uygulanan lamine parke ve son olarak parkeden çok zemin kaplama malzemesi olarak kabul edilen laminat parke olarak üçe ayrılır. ''


Parke Zemin Kaplama Çeşitleri


Masif Parke Zemin Kaplama


Masif parke ahşabın kimyasal yapısına herhangi bir müdahalede bulunulmadan doğal yapısı korunan ahşap yer kaplama malzemesidir. Tek katmanlı, tamamı tek tip kaliteli ağaçtan oluşan, homojen döşeme parke türüdür. Doğal ve geri dönüştürülebilir olmasının yanında oldukça uzun ömürlüdür. Isı ve ses yalıtımı yüksektir. Parke çeşitleri arasında en kaliteli ve maliyeti en yüksek olan parkedir. Zemine döşenen ahşabın zemin kaplaması olarak zarar görmeden kullanılabilmesi için üzerine ahşaba ve kullanım alanına uygun cila uygulanır. Kullanılan cilaların çizilme dirençleri çok düşük olmasına rağmen cilalar masif parkenin doğal görünümünü ve dokusunu korumaktadırlar. 

 Masif parke zemin üzerinde hassas davranılması gerekmektedir. Masif parke doğal ahşap olmasından ötürü çok kez sistre yapılabilir. Sistre, parkelerin üst kısımlarının zımparalanması daha sonrasında parke aralarındaki boşluk ve çatlakların parke macunu ile doldurulması işidir. Bu işlemlerin sonunda parkelerin yüzeyleri pürüzsüz hale getirilerek selülozik dolgu verniği ile verniklenip en son işlem olarak ta parkeleri parlatmak için kullanılan parke cilası kullanılır. Bu sebeple masif parkeler çok uzun ömürlüdür. Parkeler zemine özel yapıştırıcılarla bağlanarak döşenir. Gerçek doğal malzeme kullanılması hem mükemmel bir görünüm sağlar hem de mekana ahşaba özgü bir sıcaklık duygusu kazandırır.

 Masif parke uygulamalarında farklı ağaç cinsleri (meşe, iroko, merbau vb..), farklı kalite sınıfları ve farklı cila alternatiflerinden yararlanılmak suretiyle çok büyük bir renk ve görüntü çeşitliliği sunulabilmektedir.Masif Parke Tercih Etme Sebepleri

 • Tamamen doğal ahşaptır. Doğal görünümü ve dokusu kendine özgüdür.

 • Sağlıklı bir malzemedir, nefes alır.

 • Uzun ömürlüdür, sistre yapılarak çok uzun senelerce kullanılabilir.

 • Zımparalandıktan sonra üzerine uygulanan cila değiştirilerek rengi değiştirilebilir.

 • Isı yalıtımı yüksektir, mekanları sıcak tutar.

 • Yeni parkelerdeyere yapıştırılmadan birbirlerine geçirilerek döşenilen çeşitleri mevcuttur. Yüzen zemin şeklinde döşenebilir, bu da uygulama kolaylığı sağlar.Lamine Parke Zemin Kaplama


Lamine parke; masif parke gibi tek katmanlı olmayıp genellikle 3 katmanda oluşmaktadır. Ahşap katmanlarının üst üste bindirilmesiyle oluşur. Genellikle en altta 2mm kalınlığında, orta katmanda 8mm ve üst katmanda 4mm kalınlığında ahşap malzemeden üretilmektedir. En üstteki ağaç katmanı kaliteli ağaçtan oluşurken alttaki katmanlar daha kalitesiz ağaç türlerinden oluşmaktadır. Cilalanmış ve yağlanmış olduğu için kullanıma hazır bir üründür, parke plakaları kutudan çıkarılıp döşendikten sonra herhangi bir ek işleme gerek kalmaz. Tamamen doğaldır ve uzun ömürlüdür.

 Lamine parkeler doğal malzeme ve sağlıklı olup evlerde kullanılması uygundur. Lamine parkeler üretim olarak laminat parkeye göre daha maliyetlidir. Kurutma ve iklimleme işlemlerinden geçerek, kimyasal madde kullanılmadan sıkıştırılarak üretilir. Döşenirken ahşap plakalar birbirlerine kenetlendikleri için zemine yapıştırmaya gerek kalmaz, bu uygulamaya yüzen zemin adı verilir. Bu yöntem sayesinde plakaların değişimi kolayca yapılabilir, parkeler başka bir zemin malzemesinin üzerine döşenebilir.

 Lamine parke, doğal malzeme olduğu için sağlıklıdır, gözeneklerinden dolayı nefes alır, ısı yalıtkanlığı vardır, çok çeşitli desenlerde üretilebilir, zarar gördüğünde mevcut yerinde zımparalayıp onarılabilir bu yüzden uzun ömürlüdürler.

Lamine Parke Tercih Etme Sebepleri

 • İşlem görmüş doğal ahşaptır. Doğal görünümü ve dokusu kendine özgüdür. Kimyasal içermez.

 • Sağlıklı bir malzemedir, nefes alır.

 • Uzun ömürlüdür, sistre yapılarak onarılıp kullanılabilir.

 • Paketten çıkarıldığında kullanıma hazırdır, tekrar bir işleme gerek duymaz.

 • Isı yalıtımı yüksektir, mekanları sıcak tutar.

 • Yüzen zemin olarak döşenir bu da uygulama ve değiştirilme kolaylığı sağlar.

 • Masif parkeyle karşılaştırıldığında daha çok renk ve doku çeşidi vardır.

Laminat Parke


Laminat parkeler genellikle 4 kat malzemeden oluşmaktadır. En altta denge kağıdı katmanı bulunur. İkinci katman olarak MDF (Medium Density Fiberboard) veya HDF (High Density Fibreboard) dediğimiz orta yoğunlukta veya yüksek yoğunlukta lif levha malzemeleri kullanılmaktadır. MDF ve HDF üstüne tekrar bir kağıt tabakası ve bu tabakalar üzerine en üst katman olan cila tabakası katmanı yapılır. Yüksek basınç altında ve kimyasal etmenlere maruz kaldıkları için doğal parke değillerdir. Laminat parkeler üzerinde bulunan cila sayesinde çizilmeye ve solmaya karşı diğer parkelere göre daha dayanıklıdır ancak zarar gördüğünde yıpranan kısımlar onarılamaz. Zamanla laminat parkenin üzerindeki kağıt ve cila katmanında bozulmalar başlayabilir bu da diğer parkelere göre daha kısa ömürlü olmasına sebep olur. Kolay temizlenebilir, desen ve renkleri kağıda baskı olduğu için çok çeşitlidir. Maliyeti ise diğer parke türlerine göre düşüktür.


Laminat Parke Tercih Etme Sebepleri

 • Maliyeti düşüktür.

 • Çok fazla renk ve desen seçeneği vardır.

 • Çizilmeye, kimyasal maddelere ve solmaya dayanıklıdır.

 • Paketten çıkarıldığında kullanıma hazırdır, tekrar bir işleme gerek duymaz.

 • Yüzen zemin olarak döşenir bu da uygulama ve değiştirilme kolaylığı sağlar.

 • Kullanımın yoğun olduğu mekanlarda kullanılabilir.


Parke Döşeme Çeşitleri


Parke plakaları farklı uzunluklarda ve genişlikte olduğu gibi farklı kesilerek değişik şekillerde döşenebilir. Aşağıda bazı ana parke kesim modellerinden bahsedeceğiz.


Standart Parke


Parke plakalarının genişlik ve uzunlukları seçilen modele göre değişebilir. Plaka üzerinde görünen parke deseni büyüklükleri değişiklik gösterebilir. Ayrıca düz panel parkelerin üzerine geometrik desenler de uygulanabilir bu şekilde döşendiğinde çok farklı  mekanlar ortaya çıkar.Macar Kesim Parke


Parke plakaları 45 derece açı ile kesilmiş parkedir.Balıksırtı Parke


Aynı boyda dikdörtgen parke plakalarının birbirlerine dik açı ile döşendiği parkedir.

Marküteri Parke


Marküteri sanatı değişik renklerdeki ahşap kaplamaların kesilip iç içe yerleştirilerek boya kullanılmadan ağaçların doğal renkleri ile yapılan bir oyma sanatıdır. Bu sanata sadık kalınarak yapılan zemin uygulanmasına ise marküteri parke adı verilir. Lazer makineleri ile kesilen  parkeler geometrik desenlerden sanatsal tasarımlara bir çok şekil oluşturulabilir. Bazen bu tasarımlara mermer, fildişi, çelik ve taş gibi malzemeler dahil edilebilir.Ahşap parke paneller farklı şekillerde kesilip birleştirilerek farklı görünümlerde zemin döşemeleri elde edilebilir.YÜZEYLERİNE GÖRE PARKE ÇEŞİTLERİ


Derzli (V kesim) Parke


Parkelerin 4 tarafı pahlanıp parke aralarında ''V'' şeklinde derz açılarak parke birleşim yerlerinin belirginleşmesi sağlanır.


Derzsiz Parke Derzli Parke


YÜZEY DOKULARINA GÖRE PARKELER


İpek - Mat Cilalı Parke

Parkenin üst yüzeyine ipek mat cila ugulanır. Böylece parkenin üst yüzeyi pürüzsüz yumuşaklıkta hissedilir.
Yağlı Parke


​ Parkenin üst yüzeyine uygulanan yağ sayesinde ahşabın rengi ve dokusu daha zengin bir görünüm alır aynı zamanda dokusu pürüzsüz kalır. Parkenin görünümü mat ve doğal kalır.


Fırçalı Yüzeyli Yağlı / Cilalı Parke

Fırçalama işlemi sayesinde ahşabın üst yüzeyindeki dokular hissedilir böylece daha da doğal bir görünüm elde edilir. Fırçalı yüzeyli parke mat bırakılabilir ya da parlak ve canlı bir görünüm için cilalanabilir.399 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MASİF AHŞAP