MİNİMALİZM

Güncelleme tarihi: 31 May 2020

Minimalizm, 1960’larda başlayan bir sanat ve tasarım hareketidir. Minimalizm, sadece mimaride değil, aynı zamanda diğer sanat ve tasarım alanlarında hatta yaşam tarzlarında da etkili olmuştur.

Tadao Ando - Palazzo Grassi Tiyatrosu Tadao Ando - Hiroo Kilisesi

Fotoğraf:Orsenigo Chemollo Fotoğraf:Shigeo OgawaMinimalizm Latince kökenli olan minimum kelimesinden gelmektedir. Anlam olarak "bir şey için gerekli olan en az veya en küçük miktar" olarak tanımlanır.

Minimalist mimarinin kökenlerinin 1920'lerin tasarım hareketleri olan De Stijl ve Bauhaus'a dayandığını söyleyebiliriz. De Stijl hareketinin sanatı temel formlarına ve renklerine indirgeyerek soyutlaması ve sadeliği desteklemesi, Bauhaus'un endüstriyel malzemeler kullanma ve formları azaltma konusundaki ilgisi, Minimalist mimarinin temel özellikleridir.


Bauhaus ve De Stijl yaklaşımlarına ek olarak, minimalist mimari geleneksel Japon mimarisinden etkilenmiştir. Sade ve basit nesnelerin takdir edilmesinden dolayı, geleneksel Japon tasarımı her zaman minimalizm fikri etrafında dönmüştür ve sadece ihtiyaç duyulanları eklemeye ve gerisini kaldırmaya odaklanmıştır. Sadeliği ve temiz formları ile geleneksel Japon tasarımı (yani Batı'nın etkisinden önce) minimalizmin bir öncüsü olarak kabul edilir.


Minimalist tasarımı en iyi anlatan iki slogan vardır.

  • Mimar Ludwig Mies van der Rohe: ‘’Less is more’’ (Az çoktur)

  • Buckminster Fuller: Daha azıyla daha fazlasını yapın.

Tadao Ando - He Sanat Müzesi

Fotoğraflar: Huang ZaohuiAMACI

Genel olarak, minimalizm ana fikri ''Less is more'' (Az çoktur). Tasarım yaparken amaç daha azla daha fazlasını yapmaktır. Minimalist mimarlar mekanı kendi içinde bir tasarım özelliği olarak kullanırlar. Alanı özelliklerle doldurmaya çalışmak yerine, perspektife katılan elemanların sayısını mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışırlar. Minimalist mimari, form, alan ve malzemelerin belirli özelliklerini azaltma, basitleştirme ve birleştirme gibi teknikler kullanır. Nitelikleri daha çok saf oranlara, renk ve dokuların akıllıca kullanımına, ışık ve gölgelere dayanır. Minimalistler bu özellikleri mimarlığın 'özü' olarak görürler.İLKELERİ


Tadao Ando - Pulitzer Sanat Vakfı Tadao Ando - Koshino Evi

Fotoğraf: Jason R Woods Fotoğraf: Pinterest


MİNİMALİST MİMARLAR


Minimalist tasarım alanında çalışan bazı önemli mimarlar:


Tadao ANDO, Lugdwig Mies van der ROHE, Buckminster FULLER, Dieter Koçları, Luis BARRAGAN, John PAWSON, Eduardo Souto de MOURO, Alvar SIZA, Alberto Campo BAEZA, Yoshi TANIGUSHI, Peter ZUMTHOR, Richard GLUCKMAN, Michael GABELLINI, Claudio SILVERSTRIN, Vincent Van DUYSEN.


Tadao Ando John PawsonMİNİMALİST MİMARİ YAPILARI


Işık Kilisesi, Tadao ANDO, Osaka Japonya, 1999


Japon mimar Tadao Ando tarafından tasarlanan Işık Kilisesi, Ibaraki - Osaka Japonya sembolik bir alanın enerjisini ışıkla birleştiren bir yapıdır. Bu bina mevcut ahşap yapının yerini almıştır. Tasarım sadece temel, toprak, duvarlar, tavan ve ışık açıklıkları kullanılarak basit tutulmuştur.


Fotoğraf: Liao Yusheng Fotoğraf: Antje VerenaHouse in Sri Lanka, Tadao Ando, Sri Lanka, 2004-2008

Fotoğraflar: Edmund Sumner


Japon mimar Tadao Ando tarafından ​​Belçikalı iş insanı Pierre Pringers ve sanatçı eşi Saskia için Sri Lanka'da tasarlanmıştır.


Fotoğraflar: Edmund Sumner


Fotoğraflar: Edmund Sumner


Fotoğraflar: Edmund Sumner


Fotoğraflar: Edmund Sumner


Fotoğraflar: Edmund SumnerOkinawa House, John Pawson, Okinawa Japonya, 2013-2016

Fotoğraflar: Nacasa & Partners


Japonya'nın Okinawa adasında bulunan ve bir Tokyo ailesi için tasarlanan yazlık, İngiltere merkezli John Pawson Architects tarafından tasarlanan minimalist bir yapıdır.


Fotoğraflar: Nacasa & Partners


Fotoğraflar: Nacasa & PartnersKaynakça:


http://ibaraki-kasugaoka-church.jp/e-top.html

https://en.wikiarquitectura.com/building/church-of-light/

http://www.johnpawson.com/works/okinawa-house

383 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

POSTMODERNİZM