MERMER - DOĞAL YAPI TAŞLARI


''Bilimsel tanım: Başkalaşım (metamorfizma) süreci geçiren ve başkalaşımın izlerini taşıyan kalker dolomit gibi karbonat bileşimli kayaçlara mermer denilir.
Ticari tanım: Ticari standartlara uygun boyutlarda blok verebilen, kesilip parlatılan veya yüzeyi işlenebilen ve taş özellikleri (malzeme özellikleri) kaplama taşı normlarına uygun olan her türden taş (tortul, magmatik ve metamorfik) ticari dilde mermer olarak bilinmektedir. Bu tanım uyarınca kalker, traverten, kumtaşı gibi tortul; gnays, mermer, kuvarsit gibi metamorfik; granit, siyenit, serpantin, andezit, bazalt gibi magmatik taşlar da mermer olarak isimlendirilmektedir. (MTA) ''

Doğal yapı taşları bloklar halinde taş madenlerinden blok şeklinde kesilerek çıkartılır ve bu şekilde taşınırlar. Daha sonra kullanılacakları alana göre blok şeklinde muhafaza edilirler ya da panellere bölünürler. Eğer döşeme malzemesi olarak kullanılacaklarsa o zaman belli boyutlarda kesilip küçültülürler. Duvar kaplaması, tezgah gibi alanlarda panellerden kesilen özel ölçülü parçalar kullanılır. Bu yüzden panelin boyutundan daha uzun alanlarda parçalar yan yana eklenerek uzatılır. Ek yapılması esnasında mermer desenlerinin ve renginin ek kısmını fark ettirmeyecek şekilde seçilmesine özen gösterilmelidir.

Mermer madeni ile ilgili bir kısa film: 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=25&v=du9_Kn2y2VA

Ticari anlamda mermerler;

  • Normal Mermerler: Mermer (Hakiki mermer), dolomit, konglomera ve breşler.

  • Sert Mermerler: Granit, serpantin, diyabazlar.

  • Traverten ve Oniksler olarak sınıflandırılırlar.

Mermerin en önemli özellikleri renk, desen, doku, sertlik, parlatma, cilaya karşı duyarlılık ve blok elde edilebilme oranıdır. Geniş bir renk aralığı gösteren mermerler çoğunlukla beyaz, gri veya gri-beyaz renktedir. İçerdikleri yabancı maddelerin (Silis, feldspat, demiroksit, mika, karbon, flüor vb.) etkisiyle değişik renklerde de olabilmektedirler. Mermerlerin rengi bütün mermer yatağında monoton ve aynı tonda olabileceği gibi benekli veya damarlı halde de olabilir. Sert mermerlerin ocaktan çıkartılması, kesilmesi ve parlatılması daha zor ve maliyeti daha yüksekken, sertliği düşük mermerler aşınmaya karşı daha dayanıksız olduğundan deformasyonu daha kolaydır.

Bloktan üretilen plakalar ve diğer boyutlu ürünler, binaların iç ve dış kaplamasında, taban döşemesinde, merdiven basamaklarında, şömine, mutfak ve banyolarda, taşıyıcı sütunlarda kullanılır. Doğal bir malzeme olduğu için sağlığa zararlı maddeler içermemektedir.

Zemine döşemesi için karo şeklinde kesilmiş mermerler zemine döşendikten sonra genellikle üzerlerine silim denen bir işlem uygulanır. Bu işlem özel silim makineleriyle zemine döşenen mermerlerin üst yüzeylerinin zımparalanarak düzeltilmesi işlemidir. Böylece yüzeyde var olan yükseklik farklılıkları zımparalanarak yok edilir. Daha sonra zeminin üzerine cila uygulanarak kaygan ve pürüzsüz bir yüzey elde edilir.
MERMER RENKLERİ


Mermer bir çok farklı renkte çıkartılabilir. Mermerin renk tonları, desenleri ve yapıları ülkelere göre farklılık gösterebilir. Aşağıda renklerine göre sınıflandırılmış sık kullanılan mermer çeşitlerinden bahsetmekteyiz.


Calacatta (İtalya) Carrara Beyaz (İtalya)
Milas Mermeri Toros Siyahı - Nero MarquinaPortoro İris Siyah
Crema Marfil Botticino Bej
Athen's Grey Silver Emperador
Pietra Grey Erasmosa Mermeri
Brown Emperador Grand Antique
Mermer Green Guatamala Mermer Giallo Siena
Mermer Rosso Alicante Amazonite Egzotik Mermer
Mermer Cipollino Ondulato Rosso Bordo Mermer
Bahsettiğimiz bir kaç çeşit haricinde tüm dünyada çok çeşitli renklerde ve desenlerde mermerler bulunmaktadır. Doğal yapı taşlarından granit, onyx ve traverten hakkındaki yazılara arşivden ulaşabilirsiniz.204 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MASİF AHŞAP