MDF - MDFLAM VE KAPLAMALAR

Güncelleme tarihi: 28 May 2020

Sert veya yumuşak ahşap kalıntıları parçalanıp ahşap life çevrildikten sonra orta yoğunluktaki bu liflere sıcakta katılaşan yapıştırıcılar eklenmektedir. Karışım kuruduğu zaman basınç seviyesinde preslenerek, MDF levhaları haline getirilmektedir. Medium Density Fiberboard kelimelerinin baş harflerini alarak oluşturulan bu hammadde, orta yoğunluktaki lif levha anlamına gelmektedir.

MDF orta sertlikte bir levha olup, termomekanik olarak odun veya diğer selülozik hammaddelerden elde edilen liflerin belirli bir rutubet derecesine kadar kurutulduktan sonra yaklaşık % 9-11 oranında termosetting (sıcaklıkta katılaşan) karakterli bir tutkal ile tutkallanarak sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle oluşan homojen yapıda levhadır.

MDF yapısı itibariyle her noktasının homojen yoğunlukta olması, standart boyutlarda elde edilebilmesi, freze işlemlerindeki mükemmelliği, yüzey ve kenarlardan uygulanan vidaları iyi tutması nedeniyle tercih edilmektedir. MDF levha hangi yüzeyinden kesilirse kesilsin kullanılan diğer ahşap ürünlerinegöre çok daha iyi bir yüzey sunmaktadır.Modern devirde tüketimin artması ve kullanım alanlarının genişlemesi ile birlikte masif ahşap kullanımına alternatif yeni malzemeler geliştirmek zorunlu hale gelmiştir. Masif ahşap hem ağaç kütüklerinin boylarının sınırlı olması, hem kullanımda geliştrme anlamında malzeme eklenememesi hem de damarlarından ötürü kullanılacak ürünlerde sınırlama yaratmaktadır. Aynı zamanda üretimin artması ile birlikte masif mobilyalar için gereken nitelikte ahşap ürünler çok fazla ağaç ürünü israfı yaratmaktadır. Bu nedenle ağaç lifleri ve parçalarının işlemlerden geçirilerek kullanılması fikri modern ihityaca cevap vermiştir. Yonga levha, OSB ve MDF gibi ürünlerin kullanımı çok daha akılcı bulunmuştur. Son derece düzgün ve homojen bir yüzeye sahip olan MDF, gerek boyama, gerekse dekoratif folyo veya ahsap kaplamada çok iyi bir taban oluşturur. MDF’ye boya, vernik gibi malzemeler doğrudan uygulanabilmekte ve üzerine desen baskı yapılabilmektedir. Vida ve tutkal tutma konusunda sorunsuzdur.


Avantajları


 • Masif ahşaba göre düşük maliyetlidir.

 • İstenen boyutlarda imal edilir ve seri üretilebilir.

 • MDF işlenmesi kolay bir malzemedir.

 • MDF yapısı itibariyle her noktasının homojen yoğunlukta olması, standart boyutlarda elde edilebilmesi, freze işlemlerindeki mükemmelliği, yüzey ve kenarlardan uygulanan vidaları iyi tutması nedeniyle tercih edilmektedir.

 • MDF lake boya uygulamaları için mükemmel bir yapıya sahiptir. Hem sağlam olması hem yüzeyinin pürüzsüz olması nedeniyle lake boya işlemi için uygundur.

 • MDF plakalar üzerine doğal ahşap kaplama yapılabilir, farklı kaplamalarla hazır mobilya malzemeleri ( MDF-Lam gibi ) üretilebilir.
MDF Levha Kaplama Çeşitleri ve Hazır Malzemeler


Lake Boya:

Ham MDF üzerine astarlama yapıldıktan sonra poliüretan veya akrilik sistem boyaların uygulanması usulüyle yapılan mobilya boyasına Lake Boya denir. Lake boya mobilyayı homojen olarak, hiç bir damar, ağaç deseni vs. kalmayacak şekilde örter. Lake boya uygulanması süreci, gelişen teknoloji ve taleple birlikte gelişmiştir. Spreyli boya tabancası ile yapılabildiği gibi lake boya için otomatik boya makineleri de mevcuttur. Böylece boyanın fabrikasyon şekilde pürüzsüz yapılması ihtimali arttırılmıştır. Lake boya spreyle uygulandığı için her türlü mobilyayı kolaylıkla kaplayabilmektedir. Oymalı, CNC kesim ve pahlı mobilyalarda lake boya tercih edilmek zorundadır diyebiliriz. Lake boya uygulanmadan önce mobilyanın boyanacak yüzeyi boyaya uygun temiz ve pürüzsüz hale getirilir. Bunun üzerine birkaç kat boya atılır. Daha sonra da istenen yüzey çeşidine göre vernik, polisaj gibi bitirici son kat uygulanır. Lake boyanın yüzeyi mat, ipek mat ve parlak olabilir. Lake boya çeşitleri de mobilya grubu boyası ve oto grubu lake boya kullanılabilir. Her ne kadar basit bir boyama tekniği gibi algılansa da birçok işlemden geçer ve boyama-kurutma süreci çok kez tekrarlandığı için biraz pahalı bir işlemdir.


Lake mobilyalarda ham MDF üzerine Polyester astar atılır daha sonra poliüretan boyalarla boyanır. Bu şekilde boya MDF ile %100 kaynaşır. Boyama ile MDF’nin dış ortamla irtibatı tamamen kesilmiş olur. Lake boyalı mobilyalar ham malzeme üzerine boya yapıldığı için tekrar boyatmak, cilasını yeniletmek gibi işlemler yapılması mümkündür. Seçilecek renkte evrensel renk kartelası olan RAL kartelasındaki tüm renkler kullanılabilir.
MDF-LAM:


MDF-LAM, MDF panelin 2 ya da tek yüzeyine laminat kaplama yapılmış halidir.

MDF-LAM malzemeden bahsetmeden önce 'LAM' isminin geldiği Laminat Malzemeden bahsedebiliriz.

Laminat Malzeme: Yapay reçine sıvısı emdirilmiş kağıtların üst üste konulması ve sıcak preslerde sıkıştırılmasıyla elde edilen kaplama malzemesi laminat malzemesidir. Laminat parkenin ismi de aynı şekilde bir uygulamaya tabi tutulmasından ötürü verilmiştir. Laminat malzemenin ilk üreticisi 1913 yılında A.B.D. Cincinati’de bulunan Formikadır. Bu yüzden laminat malzeme Türkiye'de ilk olarak formika adıyla bilinmiştir. Daha önceleri mobilya malzemesini kaplamak için kullanılan formika adlı ürün yerine günümüzde MDF üzerine laminasyon yapılmış

MDF-LAM paneller şeklinde üretilir. Böylece dayanıklılığı, dokusu, görüntüsü çok daha kalitelidir.


MDF-LAM, MDF plakanın üzerine laminasyon işlemi yapılması sonucu, kaplama görüntüsü verilmesiyle oluşturulur. Özel reçetelerle üretilen melaminli reçinelerle emprenye edilen dekor kağıtları MDF levha üzerine yüksek basınçlı preslerde preslenerek MDF-LAM üretilir. Emprenye esnasındaki kimyasal işlemler sayesinde, çizilmeye, yanmaya ve suya dayanıklı bir yüzey elde edilir.MDF-LAM nedir?:


Özel reçetelerle üretilen melaminli reçinelerle emprenye edilen dekor kağıtları MDF levha üzerine yüksek basınçlı preslerde preslenerek MDF-LAM üretilir. Melamin kaplama diye geçen malzemeler de aynı zamanda MDF-Lam cinsidir. Bu kaplama kağıtlarının dokusu ve kalitesi seçim yapılırken önemlidir. Emprenye esnasında uygulanan kimyasal işlemler sayesinde çizilmeye, yanmaya ve suya dayanıklı bir yüzey elde edilir. MDF-LAM, plakalar halinde satılır. Kenar yüzleri kaplamasız olan MDF-LAM kenarları masif bandı ile masiflenerek yüzeyi ile aynı görsellik sağlanır. MDF-LAM malzemeleri düz parlak, mat ve dokulu modelleriyle geniş bir yüzey kartelasına sahiptir. İnternet üzerinden farklı markaların MDF-LAM kartelalarına ulaşabilir, malzemeleri inceleyebilirsiniz.
High-Gloss:

High Gloss Paneller MDF-LAM mantığı ile üretilmektedir. Ancak belli kalınlıklardaki High Gloss ve değişik yüzeye sahip PVClerin MDF panellerin yüzeyine kaplanması ile oluşan dekoratif ve parlak panellerdir. Ön yüzü high gloss ile kaplanan MDF panellerin arka yüzü ise beyaz melamin dekor kağıdı ile kaplıdır. PVC bazlı bir kaplama malzemesi kullanıldığı için High Gloss malzemeler çizilmeye ve kimyasallara melamin kağıdı kaplamalara göre çok daha dayanıklıdır.
Akrilik Kaplama:


Akrilik levhalar MDF-LAM ile aynı şekilde üretilmektedir. Ham MDF levhanın üzerine akrilik parlak folyonun lamine edilmesiyle ortaya çıkan bu ürün, parlak olması ve kolay temizlenebilmesi sebebiyle mutfak dolaplarında oldukça sık kullanılmaktadır. Akrilik kapak olarak bilinen malzeme 1 mm kalınlığındaki ultra parlak yüzeyli çizilmez akrilik levhaların; MDF panellerin üzeri kaplanması ile elde edilen,çok yüksek parlaklık değeri olan panellerin ebatlanıp kesilen yüzlerinin kenar bantlarıyla bantlanmasıyla üretilir. Akriliğin high-glosstan farkı, yüzeye kaplanan PVC malzemenin akrilik kapalamada biraz daha kalın olmasıdır.Membran Kaplama:


Membran kaplama, PVC folyonun tek yüz  MDF yüzeyine tek taraflı olarak preslenmesi ile elde edilmektedir. Kullanılan PVC folyolar yapılan analizler doğrultusunda, anti bakteriyel yani bakteri barındırmaması nedeniyle de Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış bir üründür. Membran mutfak dolaplarını oluşturan kapaklar temel olarak PVC, MDF ve tutkaldan imal edilen, üç malzemenin bir araya gelerek oluşturduğu kapaklardır. İstenen şekilde kesilmiş ve biçimlendirilmiş mdf parçalar membran kaplama makinesine koyulur. PVC kaplama malzemesinin belirli bir sıcaklıkta ve özel pres makineleri kullanılarak MDF paneller üzerine vakumlanarak yapıştırılması ile membran kaplanmış mobilyalar üretilmektedir. Membran kapakların üzerinde bulunan PVC yüzey malzemesi yekpare bir şekilde kapağın köşelerini ve tüm kalınlıklarını sararak üç boyutlu olarak kaplar. Diğer lamine malzemelerin aksine MDF panellerin kenarlarına ayrı bir bant ile kapatmaya gerek kalmaz. CNC oyma gibi kabartmalı yüzeyleri de kolayca sarması membran kaplamanın en kullanışlı özelliklerinden biridir. Örneğin country tarzı mutfak kapaklarını lake boya dışında diğer panel malzemelerle oluşturmak mümkün değildir ancak membran kaplama pres makinesinde uygulandığı için tüm girinti ve çıkıntıları kaplar. Membran kaplamanın en önemli özelliklerinin başında üretim şekillerinin olanak vermesi dolayısıyla yüzeye farklı şekil ve motifler verilebilmesi, renk ve model seçeneklerinin bir hayli fazla olması ve fiyatının diğer malzemelere göre uygun olması gelmektedir. Membran kaplamanın dezavantajları ise; pres makinesinde kaplanıp çıkarıldığı için daha sonra kesme, boyama vs değişiklikler yapılamamasıdır. Kaplama malzemesi düz dokuludur, örneğin ahşap görünümlü bir kaplamada MDF-LAM'daki gibi dokuyu hissetmenize olanak tanımaz. Son olarak da sert darbelerde kaplama yırtılabilir, o zaman kapağı yeniden yaptırmak gerekir. Membran kaplamamın nasıl yapıldığını merak ettiyseniz aşağıda imalat aşamasını uzunca anlatan videoyu izleyebilirsiniz.


https://www.youtube.com/watch?v=BIjpjmPomwsDoğal Ahşap Kaplama:


Doğal ahşap kaplama; MDF veya plywood (kontrplak) malzemenin, gerçek ağaç kesilerek hazırlanmış tabakalarla kaplanmasıdır. Doğal ahşap kaplama tabakaları hazırlanırken, ağaç gövdesinden ince kesitler alınır. Ağaç kütüklerinin kesilmesi ya da yarım soyulması ile ortaya çıkan ahşap kaplama yaprakları kurutma ütülerinden geçirilir ve yan yana dizilerek kaplama çarşafı ortaya çıkar. Kaplama çarşafları 03 mm'den 30'mm ya kadarki MDF levhalar üzerine preslendiğinde KAPLAMALI MDF olarak adlandırdığımız ürün ortaya çıkmaktadır. Doğal ahşap kaplama levhaları, hazırlanan ham mobilya üzerine atölye ortamında da kaplanabilir.


Doğal kaplama ağacın dokusunun değiştirilmeden kaplamaya dönüştürülmesidir. Her ağaç benzersiz olduğundan, her ahşap kaplama tabakası da benzersizdir. Çevre dostu bir malzemedir ve kolayca geri dönüştürülebilir. Ahşap kaplamaların yapımında sadece ince bir ahşap tabakası kullanılır. Kaplama için kullanılacak ağaç türleri hızlı büyüyen endüstriyel ağaçlardan üretilir. Kaplama malzemesi ağacın orijinal renginden farklı olarak renklendirilebilir. Kaplama yapıldıktan sonra kaplamanın üst dokusu hafifçe zımparalanarak tekrar cilalanabilir. Yani doğal ahşap kaplamanın avantajları; görüntüsünün kendine özgün olması, doğal olması, uzun süre tamir edilerek kullanılabilmesidir.

MDF Kullanım AlanlarıMobilyalarda kalitesinden ve kullanım kolaylığından ötürü düz panel olarak kullanılır. Mutfak dolaplarında, dolaplarda, çekmece ve sehpalarda yani aklınıza gelecek tüm mobilyalarda kullanılabilir.


CNC ile şekil verilebildiği için desenli ve oymalı mobilyalarda ve lazer kesim bölücülerde kullanılır.
Oyularak, birleştirilerek şekil verilebildiği ve pürüzsüz bir doku verilebildiği için pahlı, yuvarlatılmış vb mobilyalarda kullanılır.Duvar kaplama panellerinde kullanılır.Kapı imalatında kullanılır.Konferans salonu vb mekanlarda dayanıklılığından ötürü yükseltilmiş zeminlerde strüktürün üzeride taşıyıcı kaplama olarak kullanılır. Sahnelerin ve tribünlerin zemininde, kaplama malzemesinin altına (halı, parke vb.) uygulanır.


MASİF AHŞAP - MDF VE SUNTA ARASINDAKİ FARKLAR


Masif Ahşap

 • Masif ahşap ağacın kendisinden üretildiği için mobilya için bulunabilecek en kaliteli malzemedir.

 • Mdf ve suntaya göre ağırdır ancak ağaç olduğu için çok dayanıklıdır. Sudan ve nemden kolayca etkilenmez.

 • Yüzeyi pürüzsüzleştirilip boyanabilir.

 • Ham ağacın boyutları belli olduğu için ölçüleri kesilen ağacın sınırları dahilindedir.

 • Diğer malzemelere göre fiyatı yüksektir.

 • Masif ahşap kullanılabilecek en uzun ömürlü mobilya malzemesidir.

Mdf

 • Mdf yapay bir malzeme olduğu için masif ahşaba göre hem daha ucuzdur hem de daha dayanıksızdır ancak daha hafiftir.

 • Mdf ve sunta plakalar çok büyük boyutlarda üretilebilir bu yüzden masif ahşaba göre ölçü sınırlamaları azdır.

 • Mdf ve sunta üretiminde malzemede kimyasal yapıştırıcılar kullanılır, sağlığa zararlı maddelerin kullanımı yasaklanmıştır ancak yine de masif ahşap kadar doğal değillerdir.

 • Mdf, sunta ile karşılaştırıldığında suya ve neme daha dayanıklıdır. Bu yüzden mutfak dolaplarında tercih edilir.

 • Mdf, yüzeyi pürüzsüz olduğu için boya ile boyanabilmekte ve cilalanabilmektedir.

 • Mdf suntaya göre uzun yıllar sağlam şekilde durabilir. Mdf'nin yapısı suntaya göre daha yoğun, masif ahşaba göre daha boşluklu ve yumuşaktır.


Sunta

 • Sunta boşluklu ve dayanıklılık değeri Mdf'ye göre çok düşük olan bir malzemedir. Mdf'ye göre daha hafif ve daha ucuzdur.

 • Sunta malzemesi akrilik boya ile boyanamamaktadır çünkü suntanın gözenekli yapısı boyayı emip güzel bir görüntü almasını engellemektedir.

 • Sunta malzemesine genellikle hazır kaplamalar uygulanmaktadır ancak bu şekilde boya görünümü verilip kullanılabilmektedir.

 • Sunta malzemesi kullanım esnasında büyük yıpranmalara maruz kalıp, dağılmaya başlamaktadır. Mdf'ye göre kullanım ömrü daha azdır.

 • Sunta ve Mdf yapay malzeme oldukları için liflerden oluşurlar. Sürdürülebilirlik açısından masif ahşap üretiminden kalan parçalar, tozlar ve liflerden üretilebilirler. Mobilya olarak ömürlerini tamamladıklarında ise ezilip işlemden geçirilerek tekrar kullanılabilirler.1.890 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MASİF AHŞAP