LAKE BOYA

''Ham MDF üzerine astarlama yapıldıktan sonra poliüretan veya akrilik sistem boyaların uygulanması usulüyle yapılan mobilya boyasına Lake Boya denir.''

Lake boya, mobilya üretiminde ham mdf ya da masif ahşap üzerine uygulanabilir. Son derece düzgün ve homojen bir yüzeye sahip olan MDF çok iyi bir taban oluşturur.Lake boya mobilyayı homojen olarak, hiçbir damar, ağaç deseni vs. kalmayacak şekilde örter. Lake boya uygulanması süreci, gelişen teknoloji ve taleple birlikte gelişmiştir. Spreyli boya tabancası ile yapılabildiği gibi lake boya için otomatik boya makineleri de mevcuttur. Böylece boyanın fabrikasyon şekilde pürüzsüz yapılması mümkündür. Lake boya spreyle uygulandığı için her türlü mobilyayı kolaylıkla kaplayabilmektedir. Oymalı, CNC kesim ve pahlı mobilyalarda lake boya tercih edilmek zorundadır diyebiliriz. Lake boya uygulanmadan önce mobilyanın boyanacak yüzeyi boyaya uygun temiz ve pürüzsüz hale getirilir. Bunun üzerine birkaç kat boya atılır. Daha sonra da istenen yüzey çeşidine göre vernik, polisaj gibi bitirici son kat uygulanır.


Lake boyanın yüzeyi mat, ipek mat ve parlak olabilir. Lake boya çeşitleri de mobilya grubu boyası ve oto grubu lake boya kullanılabilir. Her ne kadar basit bir boyama tekniği gibi algılansa da birçok işlemden geçer ve boyama-kurutma süreci çok kez tekrarlandığı için biraz pahalı bir işlemdir. Özellikle kış aylarında kuruması geciktiği için işlem çok daha zahmetli bir hal almaktadır.


Lake mobilyalarda ham MDF üzerine Polyester astar atılır daha sonra poliüretan boyalarla boyanır. Bu şekilde boya MDF ile %100 kaynaşır. Boyama ile MDF’nin dış ortamla irtibatı tamamen kesilmiş olur. Lake boyalı mobilyalar ham malzeme üzerine boya yapıldığı için tekrar boyatmak, cilasını yeniletmek gibi işlemler yapılması mümkündür. Seçilecek renkte evrensel renk kartelası olan RAL kartelasındaki tüm renkler kullanılabilir.Avantajları:


  • Spreyle boyama yapıldığı için her türlü yüzey ve şekli boyamak mümkündür.

  • Boyanan mobilyanın tüm yüzeylerini kaplar, düz malzemelerdeki gibi kenarlarının ya da kapak içlerinin kaplamasız kalması gibi bir durum söz konusu değildir.

  • Renk çeşitleri sınırsızdır.

  • Elle boyama yapılırken ustanın işçiliğine bağlı olarak renkte desen verilebilir.

  • Parlak, mat, ipeksi mat, eskitme görünüm ve hatta mermer görünümlü boya yapmak mümkündür.

  • Zımparalayıp tekrar boya yapmak mümkündür.

  • Çizilen yerlere rötuş yapmak mümkündür böylece mobilyalara olduğu yerde rötuş yapılabilir..Lake Boya Kullanım AlanlarıParlak lake boya


Mat lake boya


Eskitme lake boya
Mermer görünümlü lake boya


Metal görünümlü parlak lake boya


380 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

POSTMODERNİZM