İÇ MİMARLIK NEDİR

Güncelleme tarihi: 21 Kas 2019

Birçok öğrencinin İç Mimarlık bölümünü okumaya karar vermeden önce kafasında oluşan İç Mimarlık nedir? Çizerken sabahlar olmuyor muymuş? , Maket yapmaktan eller nasır tutuyormuş doğru mu? O beğendiğim ayakkabıyı alamayıp tüm servetimi kartonlara mı harcayacağım? gibi sorulara yanıt aramak için bu yazıyı karaladık.İç Mimarlık


İç mimarlık, dış kabuğu belli bir hacmi estetik ve ergonomik şekilde kullanıcı ihtiyaçlarına uygun mekanlara dönüştüren tasarım disiplinidir.

Mesleğin amacı; yapı, yapının bağlı bulunduğu çevre, malzemeler, kullanıcı ve görsellik ele alınarak bütüncül bir mekan oluşturmaktır. Pratikte bir iç mimar verilen bir mekanı, örneğin bir mağazayı restorana dönüştürerek o mekana farklı bir işlev yükleyebilir. Bunu yaparken de yukarıda saydığımız etmenleri göz önünde bulundurur. Yani bazı söylentilerin aksine işimiz koltuk yerleştirip perde seçmenin çok daha ötesindedir. Avize ve halı da bizim sorumluluğumuzda (!)

İç Mimarlık bazı üniversitelerde İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı olarak geçmektedir. Buradaki ‘’ çevre ‘’ insanın içinde bulunduğu, insanın psikolojisi üzerinde etkisi olan tüm alanları kapsar. Bu çevreyi tasarlamak; içinde bulunan insanların hareketlerini, alışkanlıklarını da tasarlamaktır. Çünkü çevre kişilerin kararlarına göre şekillendikten sonra kullanıcıları şekillendirmeye başlar.


Örneğin günümüz şartlarında evinden daha çok ofiste vakit geçiren kullanıcıya yönelik tasarım yapan bir iç mimar fonksiyonel, ergonomik, sağlıklı ve verimli bir ortam (çevre) yaratabilmek için çalışma alanının pencereye göre konumu, aydınlatmanın ışık değeri ve rengi gibi en ince detaylar üzerine düşünerek tasarım yapar.


Üniversitelerde İç Mimarlık


İç Mimarlık eğitimi veren üniversiteler öğrenci alım türlerine kendileri karar verir. TM puan türü ile alım yapan üniversiteler ‘’ İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı ‘’ adı altında, MF puan türü ile alım yapan üniversiteler ‘’ İç Mimarlık ‘’ adı altında eğitim verir. Bazı üniversiteler de yetenek sınavı ile alım yapar.

İç Mimarlık Eğitim Süreci


Yetenek demişken iç mimar olmak için doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olmanıza bizce gerek yok. Ancak tüm mesleklerde olduğu gibi kendinizi bu konuda geliştirmeye ve çalışmaya istekli olmalısınız. Özellikle ilk senelerinde hayatı sorgulatacak kadar yoğun olan bir bölüm seçmek üzeresiniz. (Abartmıyoruz! Ama merak etmeyin ‘Neden iç mimarlığı seçtim?’ diye yakındığınız anlarda biz burada olacağız.) Bu bölümün eğitiminde temel sanat, temel tasarım gibi derslerle soyutlamayı, somutlamayı, 3 boyutlu düşünmeyi ve çevreye tasarımcı gözüyle bakmayı kavrıyoruz. Yalnız sürecin bu kısmında neredeyse her gün sabahlıyoruz. Daha sonra yapı ve malzeme, teknik çizim, strüktür gibi derslerle işin teknik kısmını öğreniyoruz. Tüm bu öğrendiklerimizle her dönem ortaya bir proje çıkartıyoruz. Bu zor ve biraz masraflı bir süreç çünkü projemizi iyi ifade edebilmek adına çok fazla malzeme kullanıyoruz. Bu durum da kırtasiyelerin iç mimarları büyük bir sevinçle karşılamasına sebep oluyor.


Projelerimiz hocaların eleştirileri ile şekillenip daha sonra vizelerde hocaların oluşturduğu jüri tarafından değerlendiriliyor. İlk senelerde tüm derslerde el çizimi kullanıyoruz çünkü hayal ettiklerimizi ellerimizle ortaya koymak yaratıcı sürecin önemli bir parçası. Ama ilerleyen zamanlarda aldığımız derslerin detayları ve zorluk seviyesi arttıkça el çiziminin yanında AutoCAD, 3ds Max, Photoshop gibi programlara da hakim olmamız gerekiyor çünkü bu programlar profesyonel yaşamımızda da olmazsa olmazlarımız olacaklar.Kendimizi iyi bir iç mimar olarak yetiştirebilmek için aldığımız eğitimin yanında dönemin tasarım anlayışını, yenilikçi tasarımları ve güncel malzemeleri de takip etmeliyiz. Üniversitede bu tarz bilgileri kolay bir şekilde elde edemiyoruz çünkü eğitimimiz bizi araştırarak öğrenmeye yönlendiriyor. Bu araştırma sürecinde en kesin bilgileri kütüphanelerden elde ediyoruz. Güncel bilgiler takip edebilmek adına internet de önemli bir platform olduğu için bu noktada İngilizce araştırma yapabilmek önem kazanıyor.


İç Mimar ünvanını aldıktan sonra da ilk senelerde kendimizi geliştirmeye devam etmeliyiz çünkü okulda öğrendiğimiz bilgilerin uygulamada yeterli olmadığını görüyoruz. Bu durum piyasadaki işverenler tarafından da bilindiği için yeni mezun adı altında düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalabiliyoruz. Ama bir tasarımcı olarak çalışma alanımız çok geniş çünkü tasarımın sınırları yoktur, pek çok farklı alana yönelip kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz.


Buraya kadar geldiyseniz okuduklarınız sizi korkutmuş olabilir. Ama biz heyecanlandırmış olmasını diliyoruz çünkü oluşturmaya başladığımız tasarım hayal gücümüzün yaratılarıdır, tamamen bize özgüdür ve bu tasarımın hayat bulduğunu görmenin verdiği haz çekilen tüm sıkıntılara değer.

Unutmayın, her ne kadar zor görünse de çaba harcayarak başaramayacağınız hiçbir şey yok.


643 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör