GRANİT - DOĞAL YAPI TAŞLARI


'' Granit doğal taşlar arasında en sert yapı taşıdır. Dünya yüzeyinin altında değişime uğrayarak yüzyıllar içerisinde soğumuş magma tabakasıdır. Başlıca kuvars ve feldspattan oluşan iri taneli kristal volkanik doğal bir taştır. Mermer ve granit karşılaştırıldığında ikisi farklı oluşum evrelerine sahiptir. Mermer granite göre yüzeye daha yakın tabakalarda oluşur. Granit oluşum evresini daha geç tamamladığı için mermere göre daha serttir ve geçirgenliği çok daha azdır. Mermerin yüzeyi granite göre daha yumuşaktır bu yüzden mermer leke tutabilir ve çizilebilir. Mermer ile ilgili yazıda bahsettiğimiz gibi kesilip parlatılabilen doğal taşlar ticari anlamda mermer olarak adlandırılmaktadır.''

Ticari anlamda mermerler;

  • Normal Mermerler: Mermer (Hakiki mermer), dolomit, konglomera ve breşler.

  • Sert Mermerler: Granit, serpantin, diyabazlar.

  • Traverten ve Oniksler olarak sınıflandırılırlar.Granitin sertliği dolayısıyla graniti sadece kendisinden daha sert bir malzeme olan elmas çizebilir bu nedenle granit işlenirken elmas uçlu malzemeler ile kesilerek işlem yapılır. Granitin sertliğinden ötürü üzerinde işlem yapılması zor ve maliyetlidir. Ancak dayanıklılığı ve kullanımdaki özellikleri sayesinde maliyetini karşılar. Mermer ile karşılaştırıldığında granitin maliyeti daha yüksektir.

Granit doğal bir malzemedir ve içeriğinde sağlığa zararlı maddeler bulunmaz ayrıca çok sık yapıda olduğu için geçirgenliği düşüktür ve bakteri barındırmaz. Yüksek ısıya, kimyasal maddelere, asitlere ve aşındırıcılara dayanıklıdır. Granitin rengi solmaz ve hava şartlarına dayanıklıdır ayrıca leke tutmaz. Bu dayanımı graniti diğer yapı taşlarından ayıran özelliğidir.

Granit, özel donanımlar ve makineler ile yeraltında açılmış ocaklardan çıkartılır. Dünyanın her bölgesinde granit bulunabilir. Dünyanın en önemli granit ocakları; Arjantin, Brezilya, Kanada, Çin, Mısır, Finlandiya, Hindistan, İtalya, Norveç, Portekiz, Suudi Arabistan, Güney Afrika, İspanya, Sri Lanka, İsveç, Ukrayna, ABD, Zambiya, Zimbabve’dedir.

Değişen bölgelere göre granitin içeriğindeki minerallerin yoğunluğu ve dağılımı nedeniyle taşların renk ve yapısal özellikleri değişiklik gösterebilir. Granit de mermer gibi farklı şekil ve boyutlarda muhafaza edilebilir. Blok şeklinde çıkarılıp blok şeklinde muhafaza edilebilir. Kesilip paneller şeklinde muhafaza edilebilir ya da paneller daha küçük parçalarda kesilerek yer döşemesi için karolar oluşturulabilir. Ayrıca dış cephe için bordür taşı ya da kesme taş olarak şekillendirilebilir.

• İç Mekânlarda tezgâhlarda, zemin döşemesinde, duvar kaplamalarında, merdivenlerde asansörlerde, mobilyalarda ve dekoratif eşyalarda kullanılabilirler. 

• Dış Mekânlarda Dış Cephe Kaplamasında  Yer döşemesinde  Merdiven basamaklarında ve dış yüzey kaplamalarında kullanılabilir. Kaldırım taşları ve bordürlerinde kullanıldığı gibi yapı elemanları içerisinde de kullanılabilir.  Havuz, çeşme, fıskiyeler, Sütun, küpeşte ve kemerlerde de kullanılabilir.GRANİT RENKLERİ


Aşağıda renklerine göre sınıflandırılmış sık kullanılan granit çeşitlerinden bahsetmekteyiz


Black Galaxy Agatha BlackBrown Antique Baltic BrownRiver White Yeşil Granit
Rosy Pink Azul Platino
Black Marinache Pembe Granit
Alpinus Typhoon BordeauxGri Granit Antik Beyaz
Kahverengi Granit Rainforest Green
Bahsettiğimiz bir kaç çeşit haricinde tüm dünyada çok çeşitli renklerde ve desenlerde granit bulunmaktadır. Doğal yapı taşlarından mermer, onyx ve traverten hakkındaki yazılara arşivden ulaşabilirsiniz.165 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MASİF AHŞAP