PVC (POLIVINIL KLORUR) KAPLAMA

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2020

'' PVC (Vinil), dünyadaki en yaygın kullanılan termoplastik polimerlerden biridir. Oluşumu için gerekli ham maddesi tuz ve fosil yakıtlardan oluşmaktadır. %57 sini oluşturan klor sayesinde yangına dayanıklı bir malzemedir. PVC plastik malzemenin maliyeti yüksek olmadığı için bir çok alanda çok amaçlı kullanılabilmektedir. Çok geniş renk ve desen seçenekleri sunmaktadır. ''

PVC Faydaları

 • Sağlamlık ve hafiflik: PVC malzeme dayanıklı ,hafif ve işlevseldir.

 • Ateşe dayanım: PVC, içinde  bulunan klor sayesinde aleve dayanımı yüksektir.

 • Uzun ömürlülük: PVC hava şartlarına, kimyasal çürümeye, korozyona, şoka ve aşınmaya dayanıklıdır.

 • Ekonomiklik: PVC’nin yapım ve kullanım maliyeti düşüktür.

 • İyi yalıtım: PVC ısı , ses, nem ve benzeri dış etkilere karşı gerçek bir yalıtım malzemesidir.

 • Yeniden kullanılabilirlik: Geri dönüştürülebilir bir malzeme olan PVC den üretilen ve kullanım durumu olmayan/kalmayan tüm malzemeler tekrar tekrar yeniden şekillendirilerek mamül haline getirilir. Borular, pencere profilleri ve yer döşemeleri gibi konstrüksiyon malzemeleri ömürlerinin sonunda yeniden kullanılabilirler.

PVC Kullanım Alanları


 • İnşaat sektöründe (pencere profili, kapı, duvar-zemin ve çatı kaplama, panjur, sulama ve pis su boruları malzemesi  olarak) ,

 • Gıda ve ecza sektöründe ,

 • Elektrik-elektronik malzeme yapımında ,

 • Otomotiv alanında ,

 • Ve çeşitli eşyaların üretiminde (oyuncak, sportif malzeme, muşamba, suni deri ve ayakkabı gibi)  yaygın olarak kullanılmaktadır.

PVC Zemin Kaplama Çeşitleri


Pvc  zemin kaplama sert darbelere karşı dayanıklı olmasından dolayı kullanım alanı çok geniştir. Okul, hastane, ofis, avm, spor salonları, kamu binaları, iş yerleri gibi trafiği yoğun olan mekanlarda da kullanılmaktadır. Pvc zemin kaplama  çeşitleri homojen pvc zemin kaplamaheterojen pvc zemin kaplamaakustik pvc zemin kaplama ve  kondaktif pvc zemin kaplama olmak üzere 4’e ayrılmaktadır. 


Homojen Pvc Zemin Kaplama: Homojen kaplamalar malzemenin her yerinde aynı özelliği barındırmaktadır. Standart olarak 2 mm kalınlıktadır. Kalınlığından ötürü diğer pvc türlerine göre daha uzun ömürlüdür. Bundan dolayı trafiğin yoğun olduğu hastane,  okul,kamu binası üretim alanları gibi yerlerde kullanılır.

Hetorejen Pvc Zemin Kaplama: Heterojen  PVC Yer Kaplamaları, kısaca; alt profor katman, orta dese katmanı ve üst şeffaf saf pvc koruma katmanından oluşan , pvc yer kaplamalardır.

Üst katman heterojen saf pvc  yapıdadır. Dayanıklıdır, cila gerektirmez.


Rutubet ve nemden etkilenmeyen, su ile temasında kabarma şişme yapmayan, kolay temizlenebilen ve mikrop barındırmayan bir yapısı vardır. Desen çeşitliliği çok fazladır.


Hastane, Kamu binaları, Alışveriş Merkezleri, Mağazalar, Kapalı Spor Salonları, Sinema Salonları, Tiyatro Salonları,  Konferans Salonları, Konser Salonları ve Alanları, Kongre Salonları, Ticaret Merkezleri, Fabrikaların Yönetim Ofisleri, Havaalanları, Ticari alanları, Fuar Alanları, Oteller ve Yönetim Ofisleri, Banka Yönetim Binaları ve Şubeleri,  Devlet Daireleri gibi yoğun trafik alan mekânlarda tercih edilir.

Akustik Pcv Zemin Kaplama: Zeminde oluşan gürültünün azaltılması için tercih edilen bir üründür. Ses yalıtımı özelliği çok yüksektir. Esnek, su geçirmez, yağ tutmaz, basınca dayanıklıdır. Akustik kaplamada desen özellikleri oldukça gelişmiştir. Aşınmaya dayanıklı üst katman dolayısı ile mukavemetlidir. Çok katmanlı bir yapısı vardır. PVC rulo malzemeler 2 m, 3 m ve 4 m eninde üretilmektedir. Su ve yağ emme özellikleri oldukça düşüktür. Bu nedenle kolay temizlenir. Yalıtım malzemesi olarak düşünüldüğünde elektriği iletmez. Bileşenleri nedeniyle yanmaya belli derecede dayanıklıdır. 


Huzur evleri, okullar, hastaneler, ofisler, ana okulu gibi çeşitli mekanlar, laboratuarlar, klinikler ve bakım evleri gibi alanlarda ses iletimini düzenleyerek gürültüyü azaltır.

Kondaktif Pvc Zemin Kaplama: Kondaktif pvc zemin kaplama elektrik direnci son derece yüksek olan ortamda bulunan statik elektriğin insan ve cihazları olumsuz etkilemesine izin vermeyen kaplama çeşididir.


Kimyasallara oldukça yüksek dayanım gösterir. Statik yüklemeyi boşaltır. Düz ve su geçirmez bir yüzeye sahiptir. Yüzey bakteri barındırmayan, kolay temizlenebilen ve ekonomik fiyatlara sahip olan bu ürün gurubunun, yırtılma, çizilme delinme gibi sorunları da yoktur. 


Ameliyathaneler, elektrostatik kontrol gerektiren mekanlar, spor salonları, endüstriyel kuruluşlar, hastane, okul, fabrikalar  yaygın olarak bu malzemeyi kullanmaktadır.227 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MASİF AHŞAP